Groźny nowotwór – czerniak

czerniak

Czerniak to jeden z tych nowotworów, który szczególnie potrafi przerazić, ponieważ ten rodzaj choroby bardzo szybko daje przeżuty. Jednakże dzięki szybkiej i sprawnej diagnostyce jest całkowicie uleczalny!

Czerniak już nie jest tak jak kiedyś, wyrokiem śmierci. Medycyna poszła już na tyle do przodu, że każdy ma szansę wyjść z choroby. Jednakże, aby tak się stało, niezbędna jest odpowiednia i szybka diagnostyka, która jest gwarancją powrotu do zdrowia. Niestety, ludzie często opierają się wykonywaniu badań profilaktycznych. Dzieje się tak dlatego, że wielu boi się diagnozy. Wychodzą z założenia — lepiej nie wiedzieć. Jednakże to najgorszy błąd! Nowotwory są całkowicie uleczalne i należy robić wszystko, aby nie dopuścić do przerzutów – dlatego tak ważna jest profilaktyka!

Czerniak – cichy zabójca

Czerniak to nowotwór wywodzący się z melanocytów. Jest to rak błon śluzowych, błon naczyniowych oka czy, przede wszystkim, skóry. Z roku na rok wzrasta odsetek osób, które cierpią z powodu tego raka. Wiąże się to nie tylko z większą świadomością społeczeństwa i częstszą wykrywalnością, ale również z większą ekspozycją ciała na szkodliwe promienie słoneczne, jak i sztuczne ultrafioletowe.

W Polsce na ten typ nowotworu zapada około 4 tys. osób. Niestety, prawie połowa z nich umierają, ponieważ zbyt późno zgłosili się po specjalistyczną pomoc. Lokalizacja czerniak związana jest z wiekiem. U kobiet to okolice nóg, a u mężczyzn – klatki piersiowej. Wśród starszych osób najczęściej zdarzają się w okolicy twarzy.

Co sprzyja pojawieniu się czerniaka:

  • Duża i skumulowana ekspozycja na promienie UVA i UVB;
  • Jasny fenotyp skóry;
  • Dziedziczność;
  • Duża liczba znamion barwnikowych;
  • Skóra pergaminowa;
  • Przeszczepianie narządów;
  • Wiek i płeć – większe ryzyko zachowania mają kobiety.

Nowotwór czerniak: leczenie

Leczenie zaczyna się od chirurgicznego usunięcia znamienia. Wycina się wówczas nowotwór czerniak wraz z kilkoma centymetrami zdrowej tkanki. Lekarz musi również usunąć powięź powierzchniową, aby mieć pewność, że nie ma już żadnych chorych komórek. Wycina się także węzły chłonne, jeżeli są one powiększone. Następnie, zamyka się powstałą ranę. Czasem, jeżeli chirurg usuwa dużą część skóry, niezbędny jest przeszczep, który pobiera się z uda pacjenta.

Jeżeli nowotwór czerniak ma zaawansowaną postać, to w procesie leczenia potrzebne są kuracje wspomagające. W zależności od stanu pacjenta stosuje się immunoterapię, chemioterapię lub radioterapię.

Aby wspomóc leczenie czerniaka, warto włączyć do tradycyjnych terapii, leczenie hipertermią. Badania wykazały, że w połączeniu z radioterapią leczenie przynosi lepsze efekty i zwiększa przeżywalność pacjentów. ( Vernon CC et al., Radiotherapy with or without hyperthermia in the treatment of superficial localized breast cancer: results from five randomized controlled trials. International Collaborative Hyperthermia Group.)

Integrative Medical Center oferuje Integracyjny Program Leczenia Nowotworów, który uwzględnia m.in. hipertermię lokalną (onkotermię), witaminoterapię, ozonoterapię oraz szereg terapii wspomagających. Stosowanie Integracyjnego Programu Leczenia Nowotworów powoduje: wzrost efektów terapeutycznych leczenia standardowego, zminimalizowanie efektów ubocznych, polepszenie jakości życia, detoksykacja i wzmocnienie systemu immunologicznego.

Więcej informacji: https://imc.wroc.pl/oferta/hipertermia/


Zobacz też powiązane artykuły