Przyzębica

zapalenie

Objawami choroby jaką jest przyzębica są ostre zapalenia dziąseł, które powodują choroby zębów prowadzące do rozchwiania się i wypadania zębów. Dlatego staranne dbanie o higienę jamy ustnej jest tak ważne. Przyzębica jest zwana inaczej zapaleniem przyzębia, czyli paradontozą. Gdy nieleczone zapalenie dziąseł przeradza się w paradontozę, wizyta u dentysty będzie dla pacjenta ostatnim ratunkiem. Głównymi przyczynami przyzębicy oprócz niewłaściwej higieny jamy ustnej, jest także złe leczenie stomatologiczne. W tym najczęściej spowodowane niedopasowaną protezą bądź tez spożywaniem dużej ilości leków.

Gdy do czynienia mamy z brakiem higieny jamy ustnej, rzadkimi wizytami u dentysty, możemy mówić że paradontoza rozwija się w jamie ustnej bardzo szybko. Dlatego kontrolne wizyty w gabinecie stomatologicznym są bardzo wskazane. Już na pierwszej wizycie można dostrzec, czy zapalenie dziąseł nie przeradza się w przyzębicę, którą leczy się długo, a efekty widać dopiero po całkowitym wyleczeniu zębów i dziąseł.
Walka z przyzębicą jest trudna nie tylko ze względu na kilkuletnie zaniedbania zębów, nie da się w jeden dzień lub tydzień odbudować zębów, które przez dłuższy czas zostawały poddawane ingerencji bakterii w szkliwo zębów.

Regularne wizyty u dentysty wraz z usuwaniem kamienia nazębnego to pierwsze etapy leczenia paradontozy. Polerowanie szkliwa (ale z zastosowaniem przekładki dystansowej), specjalistyczne szczoteczki, pasty to już zadanie samego pacjenta. Od tego momentu higiena jamy ustnej staje się dla pacjenta najważniejsza, bo nieleczona paradontoza spowodować może także bezzębie.

Gdy tkanki zęba są zainfekowane, usuwane są przez metodę stomatologiczną, nazywaną łyżeczkowaniem. Warto wiedzieć, że jest to bardzo bolesny zabieg i wymaga podania pacjentowi znieczulenia miejscowego.
Pamiętajcie, paradontozę trudno leczyć, ale łatwo zapobiegać jej powstawaniu. Codzienna higiena jamy ustnej w dbaniu o swoje zęby i dziąsła jest najważniejsza.


Zobacz też powiązane artykuły