Prozdrowotne właściwości ananasa

pineapple

Ananas jadalny ( z łac. Ananas comosus ) to tropikalna roślina pochodząca z Ameryki Południowej. Obecnie uprawiana jest przede wszystkim na plantacjach w Brazylii, Malezji oraz na Hawajach i Filipinach. Bylina ta ma charakterystyczne, soczyste i jakże aromatyczne owoce, które tak uwielbiamy. Ananas prócz swych niezaprzeczalnych walorów smakowych odznacza się również potwierdzonymi naukowo właściwościami prozdrowotnymi, które człowiek docenia i z których korzysta już od lat.

Owoce ananasa są bogate w substancje odżywcze, przede wszystkim cukry proste, witaminy oraz minerały. Ananas jest więc naturalnym źródłem witamin, takich jak: witamina A, C, B1, B2, B6 czy kwas foliowy oraz minerałów, wśród których w najwyższych stężeniach występują cynk, fosfor, żelazo, miedź oraz mangan. Ponadto zawiera on również w swoim składzie enzym bromelainę, która wykazuje wielokierunkowy dobroczynny wpływ na organizm człowieka.

Zdrowotne właściwości ananasa

Ze względu na swój bogaty skład ananas wykazuje szereg prozdrowotnych właściwości. Jego zbawienny wpływ szczególnie doceniają sportowcy, gdyż bromelaina skutecznie hamuję syntezę prozapalnych prostaglandyn, zmniejszając tym samym opuchliznę oraz uczucie bólu mięśni występujące po intensywnym wysiłku fizycznym lub kontuzji. Ponadto bromelaina wchodzi w skład licznych preparatów przyspieszającym proces gojenia ran i oparzeń, zmniejszających obrzęk oraz redukujących siniaki. Najnowsze badania kliniczne dowodzą iż ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne może być ona również pomocna w leczeniu bólu towarzyszącego reumatoidalnemu zapaleniu stawów.

Ananas na odchudzanie?

Ananas w diecie odchudzającej jest powszechnie stosowany już od kilku lat. Jest to spowodowane nie tylko jego niską kalorycznością lecz przede wszystkim składem – dużą zawrotnością błonnika oraz bromelainą. Liczne badania i obserwacje kliniczne wskazują iż związek ten jest enzymem proteolitycznym, aktywnie rozkładającym białka, Bromelaina intensywnie wspomaga więc procesy trawienia, przyczyniając się do poprawienia przemiany materii, a w konsekwencji tego do redukcji masy ciała. Nic więc dziwnego, że w aptece można znaleźć tabletki z ananasem przeznaczone dla osób dążących do spadku zbędnych kilogramów. Nie bez znaczenia dla procesu odchudzania pozostaje również ysoka zawartość błonnika pokarmowego w ananasie. Jak wiadomo błonnik pod wpływem wody pęcznieje w żołądku, dając uczucie sytości. Ponadto poprawia perystaltykę jelit, oczyszcza je i reguluje proces wypróżnień.

Liczne dobroczynne właściwości ananasa, idące w parze ze słodkim i orzeźwiającym smakiem sprawiają, że nie tylko jest on pożądanym składnikiem codziennych posiłków lecz również cennym składnikiem suplementów diety, zwalczających różne dolegliwości zdrowotne takie jak ból, obrzęk czy nadwaga.


Zobacz też powiązane artykuły