Fluoryzacja zębów u dzieci

fluoryzacja

Dawniej fluoryzacja w szkole była czymś oczywistym i nikt nie podważał słuszności regularnego przeprowadzania zabiegów u dzieci. Obecnie coraz częściej rezygnuje się z tego, dlatego warto poznać zalety fluoryzacji. Ma ona ogromne znaczenie w przypadku dziecięcego szkliwa i oczywiście w późniejszym życiu również. Codzienne szczotkowanie zębów to podstawa, ale w celu uchronienia się przed rozwojem próchnicy warto także pomyśleć o profilaktyce fluorkowej.

Fluor a zdrowie zębów

Fluor jest pierwiastkiem, który w nadmiarze wykazuje dużą toksyczność. Trzeba jednak pamiętać o tym, że w minimalnych ilościach jest on wręcz niezbędny, chociażby do zachowania mocnego szkliwa, odpornego na działanie chorobotwórczych drobnoustrojów. Warto wobec tego pomyśleć o fluoryzacji zębów. Jest to prosty i szybki zabieg, który polega na nakładaniu na powierzchnię szkliwa specjalnego preparatu zawierającego odpowiednie stężenie fluoru. Tworzy on ochronną powłokę, która przeciwdziała rozwojowi próchnicy. Zawarty w niej fluor uwalnia się do szkliwa stopniowo, nie trzeba martwić się o zatrucie pierwiastkiem. Zabezpieczenie zębów przez fluoryzację sprawia, że są one należycie chronione przed kwasami bakteryjnymi. W przypadku dzieci, u których uzębienie dopiero się rozwija, zadbanie o właściwą podaż fluoru staje się czymś niezwykle ważnym.

Czy fluoryzacja zębów w szkole jest potrzebna?

Jako że lepiej zapobiegać niż leczyć, to warto stosować profilaktykę fluorkową. Zabieg jest szybki i prosty do przeprowadzenia, bezbolesny. Stosuje się jednorazowe szczoteczki do fluoryzacji, co przekłada się na wysoki poziom higieny. Możliwe staje się zmniejszenie ryzyka rozwoju próchnicy w młodym wieku. Więcej na ten temat można dowiedzieć się na stronie https://szczoteczkidofluoryzacji.pl/czy-fluoryzacja-w-szkole-jest-obowiazkowa/. Fluoryzacja ma ogromne znaczenie na etapie wzrostu uzębienia, dlatego warto korzystać z zabiegów w szkole. Wystarczy wyrazić na to pisemną zgodę. Mleczaki są szczególnie podatne na działanie bakterii. Fluoryzacja służy wzmocnieniu szkliwa, jednocześnie ma wymiar edukacyjny. Dzieci uczą się tego, jak ważne jest dbanie o higienę jamy ustnej, regularne szczotkowanie zębów i przeprowadzanie zabiegów stomatologicznych. Można w ten sposób oswoić je z wizytami u dentysty. Jeśli w wodzie pitnej nie ma wystarczającej ilości fluoru, to mogą pojawić się jego niedobory w organizmie. Warto wobec tego poddawać dzieci zabiegowi fluoryzacji w szkole, aby temu przeciwdziałać.


Zobacz też powiązane artykuły