Wapń buduje zdrowie

Ponad 20 składników mineralnych uważa się dziś za niezbędne do życia, a ich niedobór powoduje różnorakie dolegliwości. Bez odpowiedniej ilości wapnia, magnezu i innych biopierwiastków hamowane są podstawowe procesy życiowe. Minerały są nie do zastąpienia: na przykład magnez jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu mięśniowego i serca. Łagodzi objawy stresu i depresji. Wapń natomiast jest podstawowym budulcem kości i zębów, jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu mięśniowego, reguluje pracę serca, chroni przed alergiami.
Spośród wszystkich składników mineralnych wapń ma największy udział w budowie organizmu. U osoby dorosłej 99% wapnia przypada na kości i zęby. W przeciwieństwie do tego, co się obiegowo uważa, wapń w kościach nie jest nam dany raz na zawsze. Nieustannie jest on wydalany i przyswajany na nowo. U osoby dorosłej w ciągu 10 lat następuje całkowita wymiana kręgosłupa. U dzieci dzieje się to niemal co roku. Zatem odpowiednia podaż wapnia jest warunkiem dobrego stanu naszych kości. Dotyczy to zwłaszcza dzieci i młodzieży w okresie intensywnego wzrostu. Dzieci pozbawione wapnia tracą na wzroście, cierpią na krzywicę, zaś dorosłym, zwłaszcza kobietom po pięćdziesiątym roku życia grozi osteoporoza
Pozostały jeden procent wapnia znajduje się w naszej krwi i pełni ważne funkcje regulacyjne przy skurczach mięśni, krzepnięciu krwi, uczestniczy w przekazywaniu impulsów w obrębie układu nerwowego i utrzymaniu prawidłowej pracy serca .

OSTEOPOROZA W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH

– Co to jest osteoporoza ?
Osteoporoza, czyli inaczej zrzeszotnienie, to jedna z najczęstszych chorób kości. Dotyka ona przede wszystkim kobiety po menopauzie oraz osoby starsze. Do głównych przyczyn tego schorzenia należą zaburzenia w wydzielaniu hormonów płciowych, a także
niedobór wapnia w pożywieniu i brak ruchu. Konsekwencją jest nadmierna
łamliwość kości. Zrzeszotnienie jest powolnym, a zarazem podstępnym procesem,
podczas którego kości tracą wapń ze swego rusztowania. Pod szkłem
powiększającym wyglądają jak rzeszoto i stąd nazwa choroby. Proces ten zaczyna
się przeważnie po 40 roku życia i wyraźnie nasila się u kobiet po okresie
przekwitania. U mężczyzn gęstość kości maleje wolniej i w związku z tym rzadziej
chorują oni na osteoporozę.

– Czy osteoporoza jest nową chorobą ?
Nie, występowała zawsze, ale obecnie wobec znacznego wydłużenia życia jest coraz częstsza: dotyka około 100 milionów ludzi na Świecie. Tylko w USA choruje co trzecia osoba po menopauzie i połowa populacji w wieku 75-80 lat.

– Jakie są najczęstsze objawy choroby ?
Trudno jest określić początek osteoporozy i do niedawna jej pierwszymi, rozpoznawalnymi objawami były złamania szyjki kości udowej, nadgarstka lub złamania (pęknięcia) kręgów powodujące bóle pleców bądź deformację sylwetki .

– Jakie są metody diagnozy schorzenia ?
Najbardziej dostępne są konwencjonalne zdjęcia radiologiczne kręgosłupa piersiowego i lędźwiowego. Opierając się na tych badaniach, pewne rozpoznanie osteoporozy możliwe jest dopiero wówczas, gdy stwierdzamy złamanie kręgów. Jednak na tym etapie rozpoznanie choroby jest zbyt późne i leczenie mające zapobiec kolejnym złamaniom może okazać się mało skuteczne. W ostatnich latach w celu rozpoznania osteoporozy używa się bardzo dokładnych aparatów pomiarowych (densytometry) wykorzystujących promienie rentgenowskie. Badając gęstość kości w wybranych częściach szkieletu można wykryć osteoporozę w dość wczesnym stadium. Metodą coraz częściej stosowaną jest ultrasonografia kości piętowej. Jest ona stosunkowo niedroga i nie naraża chorego na szkodliwe napromieniowanie w trakcie badania .

– Kiedy należałoby zgłosić się na badanie stwierdzające osteoporozę ?
Przed 40. rokiem życia, u osób ogólnie zdrowych nie ma konieczności przeprowadzenia tych badań. Natomiast kontrola stanu kości jest wskazana u każdej kobiety w okresie menopauzy i mężczyzny ok. 60. roku życia.

– W jaki sposób samemu można zapobiegać chorobie ?
Czynnikiem o kluczowym znaczeniu dla zdrowia kości jest właściwe spożycie wapnia (i witamin) w całym dorosłym życiu. Głównym źródłem tego pierwiastka w pożywieniu jest mleko i jego przetwory. Dobowe zapotrzebowania na wapń u dorosłego człowieka wynosi 1150 mg. Jeszcze większe porcje wapnia powinny spożywać kobiety w okresie ciąży, karmienia, a także przekwitania, oraz dorastające dzieci i osoby w podeszłym wieku. Przeciętna polska dieta zawiera 200-500 mg wapnia dziennie, a więc jest niewystarczająca. Dlatego powinno się uzupełniać niedobory tego pierwiastka przyjmując preparaty wapniowe .

– Jaki wygląda leczenie osteoporozy ?
Powinno ono być dostosowane do potrzeb każdego chorego i zwykle polega na przyjmowaniu soli wapnia, hormonów u kobiet, kalcytoniny, tzw. dwufosfonianów, często witaminy D3. Bardzo ważną rolę w każdym wieku, a zwłaszcza u osób starszych odgrywa rehabilitacja ruchowa i umiarkowany wysiłek fizyczny.

Calcium 500 to preparat zawierający jedną z najwyższych dostępnych na rynku dawkę jonu wapniowego (Ca +2). W każdej musującej tabletce, o delikatnym, cytrynowym smaku zawarte jest aż 500 mg jonu Ca +2 w postaci najlepiej przyswajalnego przez organizm człowieka węglanu wapnia. Dwie tabletki preparatu pokrywają dzienne zapotrzebowanie na wapń u dorosłego człowieka (kobietom w okresie ciąży i karmienia oraz dzieciom w okresie intensywnego wzrostu zaleca się 3 tabletki).
Calcium 500 nie zawiera w składzie cukru i dlatego może być stosowane przez osoby chore na cukrzycę.


Zobacz też powiązane artykuły