Łysienie u mężczyzn

łysienie

Łysienie a ewolucja

Tendencja jest bardzo zauważalna. Na przestrzeni ostatnich lat, mierzonych w wiekach, mężczyźni są coraz mniej owłosieni. Wszystko wskazuje na to, że cecha ta będzie iść dalej. Lekarze prognozują, że w dalekiej przyszłości możemy być w ogóle pozbawieni włosów.
Szacunki są dość poważne. Obliczenia wskazują, że w wieku czterdziestu lat jedna trzecia mężczyzn będzie w pełni, albo częściowo bez włosów. Tendencja ta ciągle się zmienia. Wydaje się, że na niekorzyść. Co ciekawe przypadłość ta dotyczy głównie rasy białej. U innych jest ona rzadkością.
Łysienie jednak, nawet przedwczesne, nie wpływa na stan zdrowia. Nie jest chorobą. Jednak dla niektórych może być dość dużym problemem. Może prowadzić nawet do kompleksu niższości.
Kiedyś łączono łysienie z łojotokiem skóry. Jednak nie do końca jest to prawda. Na łysienie nie ma wpływu także noszenie ciasnych czapek. W nieznacznym stopniu może być winne palenie papierosów. Zmniejsza ono bowiem ukrwienie w skórze głowy, co doprowadza do zaburzeń w dostarczaniu odpowiednich materiałów odżywczych. Jednak przyczyna podstawowa to nasze geny.

Problem męski?

Łysienie u mężczyzn jest właściwie tak oczywiste, że nie wzbudza większego zainteresowania. Przeciwnie jest w przypadku kobiet. Widok łysej kobiety jest dość niecodzienny. Panie cierpiące na wzmożone wypadanie włosów przeżywają to bardziej od swoich partnerów. Często decydują się na dość inwazyjne terapie, kupują peruki.
Naukowcy obliczyli, że w Niemczech ponad połowa kobiet cierpi na mniej, lub bardziej zaawansowany stopień łysienia.
Ilość włosów u kobiet zmienia się. Na przykład w czasie ciąży, zwłaszcza w jej drugiej fazie ilość włosów kobiety za sprawą hormonów rośnie. Fryzura jest bujniejsza. Po urodzeniu dziecka, gdy hormony zaczynają szaleć, nieuchronne staje się dość obfite wypadanie włosów. U kobiet łysienie oznacza chorobę, w przeciwieństwie do łysienia męskiego. Przyczyny tego stanu rzeczy u kobiet szuka się w podwyższonym poziomie androgenów, hormonów, które zaburzają całą gospodarkę organizmu. Ponadto w oczach kobiet utrata włosów to automatyczna dyskwalifikacja ich urody. Łączy się to z niższą samooceną, a czasami z dużymi problemami emocjonalnymi. Łysienie u kobiet jest jednak rzadsze, o wiele rzadziej spotykane, niż u mężczyzn.

Fazy wzrostu włosów

Jeśli wszystko jest w normie rozróżniamy trzy fazy rozwoju włosów. Faza pierwsza trwa od czterech do siedmiu lat. Kolejna faza spoczynku to moment, kiedy włos jest już w pełni wykształcony, trwa ona do dwóch tygodni. Faza zaniku to czas dwóch do czterech miesięcy.
Jedne włosy wypadają, inne rosną. To naturalne. Hormon odpowiadający za łysienie u mężczyzn zmienia czas trwania poszczególnych faz. Faza wzrostu jest krótsza, starzenie włosów następuje szybciej. Włosy stają się coraz cieńsze, wypadają. Nowe włosy nie odrastają w takim tempie, jak powinny. Miejsca, w których doszło do przerzedzenia włosów z czasem pokryte są meszkiem. Są to drobne, delikatne włoski – próba organizmu na odtworzenie naturalnego owłosienia skóry głowy.
Niestety nie istnieje w medycynie środek, który by odwrócił lub zahamował łysienie. Nie ma znaczenia wiek. Proces łysienia jest sprawą indywidualną. Zarówno dwudziestolatek, jak i pięćdziesięciolatek może mieć już ukształtowany brak włosów na głowie. Łysienie nie obejmuje włosów z tyłu głowy i w okolicach uszu. Wszystko z powodu innego zapisu genetycznego tych partii głowy.

dziadek - przykład na łysienie u mężczyznFakty

Co trzeci mężczyzna w wieku od 25 do 40 lat obserwuje u siebie łysienie. Ponad połowa mężczyzn w wieku 50 lat nie ma włosów.
Jak przebiega łysienie u mężczyzn? Pierwsze oznaki łysienia pojawiają się między 20 a 30 rokiem życia. Proces ten przebiega skokowo. Na początku mężczyźni obserwują wypadanie włosów raz – dwa razy w roku. Potem ten proces staje się powolniejszy. Następna faza to przeważnie lata między 35 a 45 rokiem życia. W trakcie których utrata włosów to około 4 lata. W tym czasie łysina zbliża się do stadia końcowego. Stan ten się utrzymuje przez wiele lat. Dopiero w sędziwym wieku, u schyłku życia proces ten się wznawia. O tym, jak będzie przebiegał proces łysienia można przewidzieć spoglądając na swojego ojca, wujków, dziadków.


Zobacz też powiązane artykuły