Kinezyterapia – leczenie ruchem, gimnastyką

cwicz

Kinezyterapia czyli leczenie ruchem, gimnastyka leczenia. Kinezyterapia jest jedną z dziedzin fizjoterapii w której głównym zadaniem leczenia jest ruch w szczególności ćwiczenia ruchowe. Kinezyterapia sprawia, że leczenie ruchem staje się środkiem leczniczym w obrębie całego organizmu. Głównym założeniem kinezyterapii jest zminimalizowanie niesprawności ruchowej oraz przygotowanie do dalszego leczenia jakim jest rehabilitacja. Jak wiadomo ruch nie tylko sprawia, że jesteśmy w stanie zrzucić zbędne kilogramy, ale również wzbudza mięśnie do ćwiczenia w ten sposób kinezyterapia staje się coraz częściej wybieraną formą leczenia ruchem.

Kinezyterapia – podział

Kinezyterapia ze względu na sposób stosowania dzieli się na dwa rodzaje. Kinezyterapia miejscowa dotyczy bezpośredniego miejsca chorego i w skład wchodzą:

  • ćwiczenia bierne – ćwiczenia wykonywane przez specjalistyczną aparaturę bez interwencji chorego
  • ćwiczenia izometryczne – ćwiczenia wpływające na napięcie mięśni bez ich rozciągania
  • ćwiczenia czynno-bierne – chory nie napina mięśni, a ruch wykonywany jest biernie
  • ćwiczenia samowspomagane – chory zdrowymi mięśniami pomaga pracę chorych mięśni
  • ćwiczenia w obciążeniu – terapeuta obciąża chore mięśnie, a pacjent wykonuje ćwiczenia
  • ćwiczenia czynne
  • wyciągi
  • ćwiczenia synergistyczne – odwrotne ćwiczenia do ćwiczeń samowspomaganych
  • ćwiczenia oddechowe

Kinezyterapia ogólna

Kinezyterapia ogólna polega głównie na wykonywaniu ćwiczeń przez mięśnie, które nie uległy chorobie. Do najczęściej stosowanych zaliczamy ćwiczenia ogólnokondycyjne, gimnastyki porannej, ćwiczenia w wodzie oraz sport indywidualny. Kinezyterapia jest wykorzystywana w leczeniu schorzeń oraz urazów sprawności ruchowej. Dodatkowo kinezyterapia jest coraz częściej polecaną formą kuracji przez lekarzy w przypadku problemów z kręgosłupem.

Kinezyterapia bardzo często jest wykorzystywana bezpośrednio po zabiegach chirurgicznych, wylewach, udarach mózgu, a także jako proces przygotowawczy do porodu.

Kinezyterapia – cel terapii

Głównym założeniem kinezyterapii jest wymuszenie na wszystkich mięśniach ciała do czynnego wykonywania zaleceń terapeuty. Wielokrotnie udowodnione, że sumienne wykonywanie ćwiczeń poprawia kondycję mięśni a w rezultacie w większości przypadkach pacjent sprawniej wraca do normalnego funkcjonowania. Głównym celem kinezyterapii jest wyleczenie wszelkiego rodzaju powstałych pad postawy oraz zdecydowanie poprawia wydolność narządową. Nie można również zapomnieć, że kinezyterapia jest coraz częściej chwalona przez pacjentów, gdyż kilka serii ćwiczeń wpływa na znaczącą poprawę ruchową ciała. Pamiętajmy, że tylko dobrze realizowana kinezyterapia przynosi oczekiwane efekty.


Zobacz też powiązane artykuły