Powrót do sprawności po operacjach w obrębie stawu łokciowego

lokiec

Staw łokciowy jest złożoną strukturą, która często jest zapominana w rozumieniu diagnostycznym i funkcjonalnym, jednakże bez jego poprawnego funkcjonowania ciężko wyobrazić sobie wykonywanie czynności dnia codziennego.

Patologie barku czy nadgarstka są wszystkim powszechnie znane, a łokieć jako struktura anatomiczna jest nieświadomie pomijana przez lekarzy czy fizjoterapeutów. Staw ten, nazywany potocznie łokciem, łączący kość ramienną z przedramieniem odpowiedzialny jest za wyprost i zgięcie, a także odwracanie i nawracanie przedramienia.

Do urazów stawu łokciowego bardzo często dochodzi podczas uprawiania sportu. Głównym mechanizmem urazowym tej okolicy ciała jest bowiem mechanizm wyprostny, który ma miejsce w momencie niekontrolowanego upadku na wyprostowany staw. Dochodzi wtedy do nadmiernego, patologicznego przeprostu, co może skutkować uszkodzeniem struktur kostnych, budujących łokieć. Objawowe leczenie tego rodzaju kontuzji, zwykle nie daje zadowalających rezultatów i niezbędne w takich wypadkach jest leczenie i diagnostyka inwazyjna. Wykonuje się wtedy bardzo często zabieg artroskopii stawu łokciowego, który polega na wprowadzeniu w obręb stawu artroskopu, będącego urządzeniem z kamerą. Dzięki temu możliwe jest dokładniejsze poznanie problemu dysfunkcji czy urazu.

Zdarza się również, że podczas zabiegu przyczyna chorobowa od razu zostaje usunięta, na przykład jeśli mamy do czynienia z odłamkami kostnymi ograniczającymi ruch w stawie. Operacja ta, mimo że z pozoru niezbyt radykalna, gdyż stosuje się jedynie kilkucentymetrowe nacięcie skóry, wymaga zastosowania odpowiedniego postępowania terapeutycznego w celu odtworzenia funkcji utraconej przez uraz i ingerencję chirurga w tkanki naszego ciała. Znajdująca się w ofercie strony fizjoterapiasportowa.pl, rehabilitacja po artroskopii łokcia, pomaga w odbudowie i powrocie do sprawności po takim zabiegu. W operacji tej dochodzi bowiem do przerwania ciągłości skóry i naruszenia tkanek miękkich. Wyeliminowanie problemu urazowego czy strukturalnego nie jest wystarczające, ponieważ każde naruszenie tkanek naszego ciała może skutkować pojawieniem się nowych dysfunkcji w obrębie stawu łokciowego. Mogą się one objawiać niepełnym zakresem ruchu w obrębie kontuzjowanej kończyny oraz nieprawidłowymi zrostami tkanek miękkich. Istotne jest kompleksowe podejście do problemu, skupienie się na ograniczeniach w życiu codziennym oraz indywidualnym podejściu do pacjenta. Wyżej wspomniany gabinet fizjoterapii realizuje w pełni te założenia, umożliwiając pacjentom powrót do stanu zdrowia sprzed kontuzji i urazu.

 


Zobacz też powiązane artykuły