Próchnica u dzieci

Od początku mojej pracy w gabinecie stomatologicznym bardzo dużą uwagę poświęcałam leczeniu dzieci. Spotkałam wiele dzieci, które niezbyt chętnie odwiedzały dentystę z powodu wcześniejszych nieprzyjemnych doświadczeń, strachu przed bólem lub przed tym co nieznane. Bardzo trudno jest pokonać barierę strachu u młodych pacjentów, ale również u dorosłych, którzy zachowali w pamięci niemiłe wspomnienia z dzieciństwa z wizyt u dentysty. Dlatego bardzo ważne jest zapobieganie wszystkim chorobom zębów i dziąseł od najmłodszych lat. A najprostszym sposobem zapobiegania jest odpowiednia higiena jamy ustnej.

Rodzice od pierwszych dni życia swoich dzieci dbają o ich prawidłowy rozwój, higienę, odżywianie, a później są wzorem do naśladowania. Dlatego też najważniejszą rolę w dbaniu o zdrowe zęby dzieci odgrywają właśnie rodzice.

Podczas wizyt w gabinecie rodzice często pytają, czy jest możliwe, aby ich dzieci miały zdrowe zęby bez próchnicy. Jeśli tylko wykorzystacie państwo rady, które zostaną zawarte w następnym wpisie na blogu to wasze dzieci nigdy nie będą zmuszone doświadczać uczucia bólu i strachu, które towarzyszą próchnicy. Uchronicie dzieci przed przedwczesną utratą zębów mlecznych, z czym wiąże się później noszenie aparatów ortodontycznych.

Bardzo trudno jest pokonać barierę strachu u młodych pacjentów, ale również u dorosłych, którzy zachowali w pamięci niemiłe wspomnienia z dzieciństwa z wizyt u dentysty.

Już od najmłodszych lat zdrowe zęby odgrywają bardzo ważną rolę w naszym życiu. Piękny, zdrowy uśmiech przyciąga uwagę otoczenia. Dzieci, które mają zdrowe zęby są bardziej otwarte i pewne siebie niż dzieci, które mają czarne, zepsute zęby, nieprzyjemny oddech lub krzywo rosnące zęby.

Według dostępnych statystyk próchnica pojawia się już w zębach mlecznych w pierwszym roku życia dziecka. Między drugim a trzecim rokiem życia występuje u 35-50% maluchów, prawie 60% czterolatków ma już zmiany próchnicze, a tylko niewiele ponad 10% dwunastolatków ma w pełni zdrowe zęby. Dane są porażające…

Musimy pamiętać, że próchnica osłabia strukturę zęba i nawet jeśli zepsuta część zęba zostanie usunięta i zastąpiona wypełnieniem, ząb nigdy już nie będzie tak silny jak na początku. Niektóre wypełnienia ścierają się szybciej niż naturalne zęby. Niektóre są wrażliwe na wysoką i niską temperaturę, inne pękają w wyniku nadmiernego, powtarzającego się nacisku. Mimo iż leczenie zębów może być dzisiaj całkowicie bezbolesne, dziecko nigdy nie uwierzy, że wizytę u dentysty można porównać z zabawą w parku lub pójściem do kina.