Podnoszenie dna zatoki

dno

Operacja podnoszenia dna zatoki jest procedurą regeneracji (przeszczepu) kości. Jest ona wykonywana w celu przygotowania miejsca dla implantu w szczęce (górnej). Czasami (nie zawsze), kiedy pacjent decyduje się na leczenie z użyciem implantów, może być konieczne wykonanie podniesienia dna zatoki szczękowej przed zabiegiem implantacji.

Może być wiele powodów, dla których pacjenci będą musieli przejść procedurę podnoszenia dna zatoki szczękowej. Mogą istnieć wskazania uwarunkowane anatomią, takie jak: pacjent może mieć małą szczękę lub dużą zatokę szczękową, lub kombinacja obu, co w efekcie skutkuje bardzo małą przestrzenią do umieszczenia implantów. Inną przyczyną jest duża straty kości (w trakcie ekstrakcji czy też związana z wiekiem) do tego stopnia, że ​​przeszczep kości jest niezbędny do odbudowania kości szczęki tak, aby położenie implantu mogło być prawidłowe.

Chociaż procedury stosowane przez różnych stomatologów mogą nieznacznie różnić się w zależności od pacjenta, to jednak podstawowe zasady zabiegu podnoszenia dna zatoki szczękowej są takie same.

Tak jak w przypadku innych chirurgicznych zabiegów stomatologicznych, operacja podniesienia dna zatoki szczękowej możne zostać przeprowadzona w znieczuleniu miejscowym. Jeśli pacjent jest poddawany rozległej operacji przeszczepu kości i jednoczesnej implantacji, może być korzystne, aby zabieg wykonać w częściowej sedacji lub znieczuleniu ogólnym. Poprawia to znacznie komfort pacjenta w trakcie długiego zabiegu.

Kiedy procedura podniesienia dna zatoki zostanie pomyślnie zakończona lekarz może wstawić implanty stomatologiczne bezpośrednio w trakcie tego samego zabiegu, ale częściej pozwala na co najmniej 6-cio miesięczny okres gojenia przed przystąpieniem do zabiegu implantacji.

Zalety operacji podniesienia dna zatoki szczękowej

Dla pacjentów z budową anatomiczną, która nie daje wystarczająco dużo miejsca na implanty, chirurgiczne podniesienie dna zatoki szczękowej będzie z pewnością korzystne. Ponadto, u pacjentów z utratą kości z powodu nieumiejętnej, nieostrożnej ekstrakcji, albo w wyniku choroby dziąseł lub w wyniku pewnych metod leczenia raka, będzie również korzystne wykonanie procedury przeszczepu kości. Oczywiście, jeśli pacjent chce mieć implanty stomatologiczne, odpowiednia ilość kości jest konieczna do ich wsparcia, a jedynym sposobem osiągnięcia tego w sposób zadowalający dla niektórych pacjentów jest podniesienie dna zatoki.

Wady operacji podniesienia dna zatoki szczękowej

Jednym z największych problemów w procedurze podniesienia dna zatoki szczękowej jest czynnik czasu. Czas gojenia po operacji może trwać co najmniej 6 – 9 miesięcy. Dodatkowo czas wydłuża się w przypadku gdy implanty nie są wszczepiane jednocześnie z podniesieniem dna zatoki. Powtarzanie etapów chirurgicznych jest czasochłonne, a także zwiększa się koszty leczenia.

Operacja podnoszenia dna zatoki szczękowej może wydawać się dużą chirurgią. Jednak korzyści dla pacjentów, którzy przeszli tę operację i mają satysfakcjonujące odbudowy na implantach stomatologicznych są nie do opisania.

Osobiście przeprowadziłem setki zabiegów podnoszenia dna zatoki. Możecie mi Państwo wierzyć, że nie ma nic przyjemniejszego niż wizyta po kilku miesiącach lub latach uśmiechniętego pacjenta, który wcześniej był poddany opisywanemu powyżej zabiegowi i wszczepianiu implantów.


Zobacz też powiązane artykuły