ABC mycia zębów

szczoteczki

Występowanie próchnicy ma związek z płytką nazębną. Codzienna higiena czyli odpowiednie mycie zębów zapobiega powstawaniu ubytków. W szczególności dzieci powinny myć zęby po każdym posiłku. Bardzo ważne jest ich dokładne mycie wieczorem. W nocy spada poziom pH, a takie środowisko sprzyja rozwojowi bakterii. Zęby trzeba szczotkować przez minimum trzy minuty. Wówczas działanie fluoru zawartego w paście do zębów będzie optymalne. Krótsze szczotkowanie nie ma sensu, ponieważ fluor nie zdąży się osadzić na powierzchni zębów i wniknąć w głąb szkliwa. Ważny jest nie tylko czas, ale również technika szczotkowania. Górne zęby szczotkujemy z góry do dołu, a dolne z dołu do góry.

Wybór szczoteczki

Szczoteczka powinna być mała lub średnia. Do wrażliwych dziąseł wybierajmy szczoteczki średnio twarde lub miękkie. Twarde szczoteczki ścierają szkliwo zębów i ranią dziąsła. Dobra szczoteczka powinna być wyprofilowana tak, by czyściła wszystkie powierzchnie zębów. Uwaga ! Szczoteczkę powinno się wymieniać co najmniej raz na trzy miesiące. Zużyta nie spełnia właściwie swojej funkcji . Niektóre szczoteczki mają nawet indykator czyli wskaźnik zużycia pokazujący, czy szczoteczka jeszcze nadaje się do użycia.

Oprócz klasycznych szczoteczek do zębów popularne stają się też tzw. elektryczne szczoteczki do zębów, wyposażone w silniczek elektryczny wprawiający główkę szczoteczki (najczęściej okrągłą) w ruch oscylacyjno-obrotowy celem efektywniejszego mycia zębów.

Wybór pasty

Dobra pasta to podstawa w pielęgnacji zębów. Trzeba sięgać po pasty zawierające fluor – pierwiastek, który zabezpiecza szkliwo zębów przed próchnicą. Pastę powinno się zmieniać co jakiś czas – wtedy jest gwarancja, że dostarczamy zębom odpowiedniej ochrony. Oprócz pasty można korzystać z płynu do płukania jamy ustnej, który ma działanie bakteriobójcze i odświeża oddech.

Tekst przygotowany razem z Cefarm24.


Zobacz też powiązane artykuły