Zioła w domu – Babka lancetowata

babka lancetowata

Babka lancetowata (Plantago lanceolata) to gatunek byliny o długich wąskich liściach występujący powszechnie w Polsce. Zawiera aukubinę, pektyny, sole mineralne, substancje śluzowe, garbniki, flawonoidy i kwasy: waniliowy, fumarowy, cynamonowy, benzoesowy.

Działanie i zastosowanie

Nasze prababcie stosowały babkę jako panaceum na wszelkie rany, skaleczenia, oparzenia, stłuczenia. Także miejsca ukąszeń przez owady okładano liśćmi tej rośliny. Liście babki lancetowatej działają przeciwzapalnie na błony śluzowe jamy ustnej i gardła oraz przewodu pokarmowego, zmniejszając przebarwienie błony śluzowej i nadmierną przepuszczalność naczyń włosowatych. Działają też rozkurczowo i wykrztuśnie na mięśnie gładkie górnych dróg oddechowych. Ponadto liście babki lancetowatej wzmagają krzepliwość krwi, działają sciągająco i uszczelniająco na naczynia krwionośne. Wykazują też działanie bakteriostatyczne, oczyszczające, osłaniające, gojące i wzmacniające, a także moczopędne. Odwar z suszonych liści przyspiesza gojenie ran i regenerację naskórka.

Liście babki lancetowatej stosuje się wewnętrznie w postaci odwarów i naparów. Podaje się do picia w przewlekłych nieżytach przewodu pokarmowego, w bezkwaśności oraz uszkodzeniu błon śluzowych żołądka i jelit (np. przez związki chemiczne lub toksyny bakteryjne) stosuje się w nieżytach górnych dróg oddechowych zwykle przy kaszlu i łagodnym zapaleniu oskrzeli i w innych stanach zapalnych dróg oddechowych; pomocniczo – przy leczeniu wrzodów żołądka i dwunastnicy. Zewnętrznie odwary z liści babki lancetowatej stosuje się w formie okładów na uszkodzenia skóry wszelkiego pochodzenia, jak świerzb i wrzody na nogach, do przemywania oczu przy zapaleniu spojówek i powiek, do obmywania w stanach zapalnych i świądzie sromu, także po ukąszeniach owadów i do płukania w zapaleniach dziąseł.

Regularne picie herbaty z babki lancetowatej poprawia odporność i zwalcza infekcje dróg oddechowych. Ułatwia odkrztuszanie działając rozkurczająco na oskrzela i łagodzi ich obrzęk. Babka lancetowata na kaszel i inne schorzenia związane z układem oddechowym jest stosowana wewnętrznie (picie naparów) oraz w formie inhalacji.


Zobacz też powiązane artykuły