Wrzody żołądka – poznaj sposoby walki z nimi

wrzody żołąka

Jeśli zmagasz się z chorobą wrzodową żołądka, pamiętaj, że pomocne mogą być nie tylko leki, ale także właściwa dieta oraz zdrowy tryb życia. Zobacz, czego unikać, borykając się z wrzodami. Sprawdź też, jakie działania pomogą zredukować nieprzyjemne objawy i zapobiegać nawrotom choroby.

Skąd bierze się choroba wrzodowa?

Choroba wrzodowa cechuje się występowaniem ubytków w śluzówce żołądka. Jej typowymi objawami są bóle brzucha – stałe lub pojawiające się 2-3 godziny po posiłku. Towarzyszyć im mogą takie symptomy jak zgaga, niestrawność, nudności i wymioty, zaparcia. W efekcie bardzo często zaobserwować można spadek masy ciała, zmęczenie i osłabienie chorego. Jeśli chodzi o wrzody żołądka, objawy nasilać się mogą w okresach przejściowych, czyli wiosną i jesienią – odpowiedzialne za to są zmiany hormonalne, które w tym czasie zachodzą w ludzkim organizmie. Wśród przyczyn choroby wrzodowej wymienić można zapalenie błony śluzowej żołądka wywołane przez bakterie Helicobacter pylori. Kolejnym powodem jest długotrwałe stosowanie leków przeciwzapalnych, przeciwbólowych i przeciwgorączkowych (NLPZ). Wśród przyczyn wymienia się też nadużywanie alkoholu, papierosów bądź ostrych przypraw; kolejnym czynnikiem mającym wpływ na powstanie wrzodów jest stres. Inne przyczyny to m.in. zbyt długie przerwy pomiędzy posiłkami i nadużywanie potraw sokopędnych.

Pierwsza pomoc w chorobie wrzodowej

Aby dobrać właściwą metodę leczenia choroby wrzodowej, konieczne jest określenie jej podłoża. W tym celu przeprowadzana jest gastroskopia, wraz z pobraniem próbek. Wrzody powstałe w wyniku zakażenia bakteryjnego wymagają stosowania antybiotyków – pozostałe odmiany choroby wrzodowej leczone są poprzez zastosowanie środków zmniejszających produkcję kwasu solnego w żołądku. Dodatkowo wskazane jest przyjmowanie substancji działających osłonowo na śluzówkę, czy też łagodnych leków rozkurczowych. Aby leczenie choroby wrzodowej było skuteczne, konieczna jest także zmiana przyzwyczajeń żywieniowych. Przede wszystkim należy jeść regularnie i dość często (nawet 6-7 razy dziennie). Posiłki nie powinny być zbyt obfite, dzięki czemu nie będą przeciążać układu pokarmowego. Warto przyjmować pokarmy w formie rozdrobnionej.

Dieta – co jeść, a czego unikać?

Osoby cierpiące na chorobę wrzodową żołądka powinny zwracać uwagę nie tylko na to, jak często jedzą, ale także na to, co jedzą. Zdecydowanie należy odstawić produkty marynowane, wędzone, ostro przyprawione. Niewskazane są także dania smażone. Lepiej unikać potraw tłustych, odradzane są także słodycze, skondensowane soki, alkohol, gorąca czekolada, mocna kawa i herbata. Wszystkie te produkty wzmagają wydzielanie soków trawiennych, a więc narażają nasz żołądek na ponowne powstanie ubytków w śluzówce. Przydatne okazać się mogą natomiast bakteriobójcze właściwości miodu. Korzystne działanie w leczeniu choroby wrzodowej wykazuje lucerna – roślina znana i stosowana od pokoleń. Warto pamiętać, że jednym z czynników wpływających na powstanie wrzodów jest stres – zadbajmy zatem także o odpowiednią dawkę odpoczynku na co dzień i zmniejszenie stresu w życiu zawodowym i osobistym.

Wrzody żołądka wymagają nie tylko odpowiedniego leczenia farmaceutycznego, ale także zmiany trybu życia i sposobu odżywiania. Tylko poprzez kompleksowe działanie pozbędziemy się tego bolesnego problemu raz na zawsze!


Zobacz też powiązane artykuły