Zioła na drażliwe jelita

ziola jelita

Odpowiednie zioła mogą okazać się cennym wsparciem przy dolegliwościach związanych z jelitami. Które z nich wybrać? Zespół jelita drażliwego jest chorobą układu pokarmowego, która może być wywołana przez wiele czynników. Jednymi z nich mogą być infekcje bakteryjne, nieodpowiednia dieta a nawet stres. Długotrwałe stosowanie leków takich jak antybiotyki również znacząco może wpłynąć na pracę układu pokarmowego.

Niezwykła siła ziół czyli jakie zastosować na dane problemy zdrowotne

Zanim sięgniemy po środki farmakologiczne warto sięgnąć po odpowiednie zioła. Ziołolecznictwo to skuteczna a co najważniejsze bezpieczna metoda w walce z chorobą.

Przy wzdęciach i problemach z wypróżnianiem sprawdzą się herbatki z kopru włoskiego, rumianku pospolitego oraz rzymskiego czy też mięty pieprzowej. Koper – uchodzący za najlepszy w walce ze wzdęciami pobudzi perystaltykę jelit. Rumianek również zlikwiduje wzdęcia oraz poradzi sobie nawet z dotkliwymi bólami brzucha.

Na niestrawności i wzdęciach warto zastosować miętę. Napar z niej najlepiej wypić zaraz po obfitym posiłku. Przeciwbólowo można stosować również olejek miętowy. Ten zawierający mentol specyfik, w zbyt dużych ilościach może jednak działać drażniąco na układ pokarmowy oraz nerwowy.
Przy stresowych sytuacjach pomocne okażą się takie zioła jak melisa lekarska, kozłek lekarski oraz chmiel zwyczajny. Melisa nie tylko ma działanie uspokajające ale także pobudza trawienie. Napar z niej można pić codziennie, jednak w przypadku nasilonych dolegliwości warto sięgnąć po wyciągi z tego zioła, dostępne w aptekach.

Z dolegliwościami pokarmowymi poradzi sobie babka, dziurawiec oraz len. Babka lancetowata i szerkolistna pobudzi wydzielanie soku żołądkowego. W stanach zapalnych układu pokarmowego zaleca się pice naparu z jej liści. Nasiona zawierają błonnik, który wytwarza śluz, podobny do tego w układzie pokarmowym. Stosując len przygotowujemy odwar, gotując 1 łyżkę siemienia lnianego pod przykryciem przez ok. 15 minut. Po wystudzeniu przecedzamy nasiona i pijemy po 1/2 szklanki dwa razy dziennie. Dziurawiec zaś zawiera flawonidy, które działają rozkurczająco, stymulując drogi żółciowe. Możemy pić napar bądź sok z tego daru natury, który zawiera hipercynę, działającom również przeciwdepresyjnie. W aptekach dostępne są także tabletki z wyciągiem z dziurawca.

Należy pamiętać o zdrowym rozsądku, aby nie stosować ziół w nadmiarze. Warto więc skonsultować się z lekarzem lub udać do sprawdzonego sklepu zielarskiego.


Zobacz też powiązane artykuły