Psychopatia i depresja

depresja

Psychopatia to przypadłość wywołująca bardzo dużo obaw. I właściwie nie jest to koniecznie, ponieważ, co może być zaskakujące, dopada ona bardzo wielu ludzi, normalnych ludzi żyjących w społeczeństwie.

Właściwie nie dopada ona, ponieważ ludzie się z nią rodzą. Psychopatą jest osoba nie czująca kompletnej więzi ze społeczeństwem. Może ona nie odczuwać kompletnych wyrzutów sumienia, nie wie, co to takiego współczucie. Jest bardzo zła na ludzi, nie lubi ich.

Psychopata utarł się w społecznej świadomości jako świr bez opamiętania biegający z siekierą i mordujący ludzki. Owszem, należy on do psychopatycznej rodziny, ale nie oznacza to, że trzeba być takim jak on, by stać się psychopatą. Może to być każda osoba, która terroryzuje przyjaciół na szkolnym boisku, mąż tyran dręczący całymi latami swoją żonę. Każdy ma w sobie coś z psychopaty, czasami te objawy ujawniają się na dłużej, czasami na krócej, ale prawdę powiedziawszy, nie ma nikogo, kto by nie był choć częściowo psychopatycznym człowiekiem.

Nie ma ludzi zdrowych, tylko nieprzebadani

Rozdwojenie jaźni jest bardzo często mylone ze zwykłą schizofrenią. Jednak złożoność tej choroby całkowicie wyklucza jej przynależność do klasyfikacji schizofrenicznej. Rozdwojenie jaźni polega na podobnym schemacie, co schizofrenia, ale nie jest to absolutnie to samo. Rzecz ma się tutaj taka, że w mózgu osoby pojawia się druga osobowość żyjąca własnym życiem. Nie jest wyimaginowana jak w przypadku schizofrenii, a zachowuje całkowite poczucie wartości i chce akceptacji. Rozdwojenie jaźni jest o wiele cięższe do wyleczenia, ponieważ żadna z tych osobowości nie jest skora do usunięcia się z głowy chorej osoby. Bardzo często taka osoba mówi do siebie dwoma różnymi postaciami, co znaczy tyle, że zwyczajnie one się ze sobą kłócą. Zazwyczaj ukryte w pacjencie osobowości nie chcą się „pogodzić” ze sobą, kłócą się, walczą o miejsce i tak dalej. Lekarz zajmujący się tym przypadkiem musi być bardzo ostrożny, uważać, co robi, ponieważ uszkadzając jedną z tych osobowości, spowodować, że chora osoba całkowicie straci panowanie nad sobą i nie będzie wiedziała, kim właściwie jest.

Depresja

Depresja jest choroba najczęściej spotykaną w dzisiejszych czasach.Według statystyk rocznie w depresję popada od 6-12% osób dorosłych, wśród osób starszych aż 16%. Problem ten nasila się z biegiem czasu razem ze wzrostem poziomu gospodarczego. Depresja jest jednym najpoważniejszych problemów zdrowotnych w dzisiejszym świecie.

Depresja objawia się złym samopoczuciem, rezygnacją i zaburzeniami nastroju, co często prowadzi do samobójstw. Człowiek w depresji jest mniej wydajny,nie potrafi się skupić na zadaniu, przez co często zaczyna mieć problemy w pracy, w szkole. Jego zachowania prowadzą do poważnych konsekwencji, kryzys małżeński, strata pracy czy też zarwanie kontaktów z najbliższymi. Najkrócej znaną depresją jest depresja po porodowa, która może zaburzyć normalny rozwój dziecka. Chora kobieta, nie może odnaleźć w sobie matczynych odczuć, obwinia siebie, przez co jej stan jeszcze bardziej się pogłębia.

Osoba w stanie depresji nie widzi sensu życia, obwinia się za wszelkie niepowodzenia, następuje obsesja prześladowcza. Nerwica natręctw objawia się przymusem powtarzania danej czynności. Objawy występują na podłożu psychicznym. Najczęściej jest to obsesyjne, ciągłe mycie dłoni, osoba ta myje ręce kilkadziesiąt razy dziennie. Czynność ta pochłania ich do tego stopnia, że nie są wstanie wykonać żadnej innej rzeczy. Objawem przy ostrym przypadku tej nerwicy są suche, popękane dłonie, reszta ciała natomiast jest pozostawiona w stanie niechlujnym i zaniedbanym. Niekiedy człowiek zmuszony jest przez samego siebie do wykonania pewnej czynności bądź gestu. Pomimo wstydu wobec innych, jest znerwicowany do tego stopnia, że nie panuje nad tym. De nerwicy natręctw zalicza się obsesje i kompulsje. Obsesje to natarczywe i nawracające myśli, często jest to strach przed wyobrażonymi postaciami. Kompulsje to czynności które chory nałogowo wykonuje. W ten sposób chce uchronić się przed wyobrażonym , nie przyjemnym wydarzeniem. Pacjent próbuje im się przeciwstawić wykonując dziwne czynności. Czasami może dojść do połączenia obsesji z kompulsją np: lęk przed bieżącą wodą powoduje nie mycie się. Nerwica natręctw najwięcej przypadków ma wśród ludzi młodych. Z reguły ciężko ją wyleczyć, jedynie za pomocą metod psychoterapeutycznych, np: psychoanalizą.


Zobacz też powiązane artykuły