Nikotynowa terapia zastępcza oraz jej środki

nikotyna

Nikotynowa terapia zastępcza oraz jej środki

Nikotyna w niewielkich ilościach działa jak substancja stymulująca jednak jest silnie uzależniająca. Jest to również nałóg bardzo szkodliwy dla zdrowia. Palenie papierosów powoduje powstawanie chorób serca oraz różnego rodzaju chorób nowotworowych.

Walka z nałogiem nikotynowym nie należy do łatwych zadań. Nikotynizm to przede wszystkim nałóg bardzo szkodliwy. W małych dawkach nikotyna działa dla organizmu jak stymulant, jednak jest to substancja bardzo szybko uzależniająca. Częste palenie papierosów sprawia, że nikotyna wywiera trwałe zmiany w układzie nerwowym, a zawarte w papierosach substancje szkodliwe powodują wystąpienie chorób serca, płuc, oraz różnego rodzaju chorób nowotworowych. Z pomocą przychodzi palaczom tzw. nikotynowa terapia zastępcza.

Nikotynowa terapia zastępcza to sposób na walkę z nałogiem przy pomocy różnego rodzaju środków zawierających nikotynę. Jej zawartość jest jednak bardzo mała a same środki są mniej szkodliwe dla organizmu. Do środków stosowanych podczas nikotynowej terapii zastępczej zalicza się przede wszystkim gumy nikotynowe, plastry nikotynowe, inhalatory nikotynowe (e-papierosy) pastylki do ssania oraz tabletki do wkładania pod język. Wszystkie te środki różnią się od siebie metodą stosowania. Występują one zarówno w silniejszej wersji dla osób silnie uzależnionych oraz w wersji dla osób lżej uzależnionych.

Gumy nikotynowe wyglądem i sposobem stosowania przypominają zwykłe gumy do żucia. Poprzez ich rzucie wyzwala się nikotyna która wchłaniana jest przez błonę śluzową jamy ustnej. Aby stosowanie gum nikotynowych było skuteczne należy to robić regularnie nie zależnie od potrzeby. Cała nikotyn a zawarta w pojedynczej gumie wyzwalana jest do organizmu po ok. 30 min. Na rynku dostępne są warianty gumy o zawartości 2 i 4 mg nikotyny o smaku naturalnym i miętowym.

Stosowanie plastrów nikotynowych jest najwygodniejszym środkiem nikotynowej terapii zastępczej. Nie trzeba pamiętać o ich odpowiednim dawkowaniu ponieważ nakleja się je na dłuższy okres czasu (16 lub 24 godziny). Plastry nikotynowe stosuje się przez kilka tygodni w trzech fazach. Rozpoczęcie każdej fazy wiąże się z zastosowaniem plastra o mniejszej zawartości nikotyny.

Popularnym rozwiązaniem stał się również e-papieros. Elektroniczny papieros czyli, e-papieros jest nikotynowym inhalatorem, który kształtem i sposobem stosowania przypomina zwykłego papierosa. Nikotyna dostaje się do organizmu w postaci pary i podobnie jak w przypadku pozostałych doustnych środków nikotynowej terapii zastępczej wchłaniana jest poprzez błonę śluzowa jamy ustnej. E-papieros posiada wymienny ustnik, który zawiera wodny roztwór nikotyny. Wkłady dla e-papierosów różnią się od siebie ilością zawartej w nich nikotyny, czasem na jaki starczają a czasami również smakiem.

Tabletki do wkładania pod język oraz nikotynowe pastylki do ssania są do siebie bardzo podobne. Różnica między innymi polega na tym, że tabletki pod język są bardziej dyskretne. W przypadku pastylek do ssania konieczne jest przemieszczanie ich w ustach za pomocą języka. W obu przypadkach nie ich wolno gryźć, połykać, ani przełykać zbyt dużo śliny.

Wszystkie te środki posiadają zarówno wady i zalety. Żaden z nich nie jest idealny. Wybór najodpowiedniejszego z nich zależy tylko i wyłącznie od wygody oraz potrzeb osoby uzależnionej.

Autorem artykułu jest Artur Żukowski


Zobacz też powiązane artykuły